اگر صدای خوبی دارید و با صدایتان کار میکنید (خواننده، آوازه خوان، دوبلور، مجری و …) و در عین حال دندان های کج و ناصافی دارید، احتمالا این سوال در ذهن شما نقش  بسته باشد که آیا آواز خواندن و ارتودنسی با هم تداخل دارند یا نه؟ آیا ارتودنسی برای صدای شما مضر است یا نه؟ این دو چه تاثیری بر هم میگذارند؟ و آیا من میتوانم تحت درمان قرار بگیرم؟ با ما همراه باشید تا در این مقاله به طور کامل به این موضوع بپردازیم.

چه ارتباطی بین آواز خواندن و ارتودنسی وجود دارد؟

مهمترین کاری که متخصصان ارتودنسی انجام میدهند برطرف کردن مشکلاتی است که روی تکلم، جویدن، ظاهر صورت، عملکرد فک ها و دندان ها تاثیر میگذارند. کراس بایت، آندربایت، اوربایت، کراودینگ و شلوغی دندان ها، فاصله بین آن ها و … از جمله این مشکلات هستند که به خصوص تکلم و آواز خواندن را با مشکل روبرو میکنند.

متخصصان برای برطرف کردن این مشکلات از دستگاه های ارتودنسی استفاده میکنند و بعد از اصلاح آن ها، شما میتوانید بهتر بجوید، بهتر صحبت کنید و لبخند زیباتری داشته باشید. با این تفاسیر و زمانی که تکلم و قدرت بیان ما بهتر میشود، قطعا اگر آوازه خوان و یا خواننده باشیم قدرت صدای ما بهتر شده و ما میتوانیم بهتر بخوانیم. بنابراین میتوان بین آواز خواندن و ارتودنسی یک ارتباط قائل شد. به این شکل که ارتودنسی میتواند باعث بهبود آوزا خواندن و خوانندگی شود.

آیا حین ارتودنسی نیاز بیشتری به تمرین خوانندگی و آواز خواند دارید؟

هر زمان که شما یک چیز جدید را امتحان میکنید معمولا بدن شما در برابر آن مقاومت میکند و طول میکشد تا به آن عادت کند. برای مثال فرض کنید شما تاکنون کوه نرفته اید، برای اولین بار زمانی که کوه میروید خسته و کوفته میشوید و نیاز به استراحت زیادی خواهید داشت. اما بعد از اینکه چند بار کوه رفتید، بدن شما کاملا به این اتفاق جدید عادت میکند و حتی توانایی کوه نوردی شما بهتر خواهد شد.

در خصوص ارتودنسی نیز ما دقیقا با چنین چیزی روبرو هستیم. دستگاه های ارتودنسی موضوع جدیدی هستند که بدن شما تاکنون آن ها را تجربه نکرده و خیلی عادی است که با آن کمی احساس غریبی کنید. در آغاز دستگاه ها ممکن است باعث ایجاد اختلال در حرکت زبان شوند و چون دندان ها در حال جابجایی و تغییر موقعیت هستند، شاید نتوانید به خوبی آواز بخوانید. اما بعد از چند روز و با تمرین میتوانید به شرایط عادت کنید و همچنان از صدای زیبای خود لذت ببرید. اما در هر صورت باید بدانید که آواز خواندن و ارتودنسی با هم منافاتی ندارند.

آیا ارتودنسی میتواند شما را تبدیل به یک خواننده حوش صداتر کند؟

خیلی ها سوال میپرسند که آیا دستگاه های ارتودنسی میتوانند به بهبود صدا کمک کنند. در پاسخ باید گفت که تمرین کردن تنها کاری است که می تواند شما را به خواننده ای بهتر تبدیل کند. اما در کنار تمرین هر کاری که بتواند فضا و شرایط را برای ارتقاء صدای شما مهیا کنید نیز میتواند باعث بهتر شدن صدایتان شود. ثابت شده که ارتودنسی نه تنها تاثیر بدی روی صدای نازنین شما نخواهد گذاشت بلکه حتی میتواند آن را تا حد زیادی ارتقاء دهد.

هرچه دندان های شما سالم، منظم و در موقعیت طبیعی تری قرار داشته باشند تکلم، به زبان آوردن و ادای کلمات برای شما آسانتر و راحت تر خواهد بود. ما در ارتودنسی دقیقا همین کار را برایتان انجام میدهیم. در واقعا با صاف و منظم کردن دندانهای کج، شما را به خواننده و آوازه خوان بهتری میکنیم.

بستن فاصله بین دندان ها صدا را بهتر میکند

علاوه بر ناصاف و کج بودن دندان ها، وجود فاصله و فضای باز بین دندان ها نیز میتواند باعث خدشه دار شده صدا و کاهش کیفیت آواز خواندن شود. این فاصله باعث عبور هوا از بین دندان ها شده و کیفیت آن را کاهش میدهد. اگر توجه کرده باشید کسانی که مخصوصا در بین دندان های جلوی خود فاصله دارند حین صحبت کردن صدای سوت مانندی تولید میکنند. این صدا در خوانندگی هم میتواند مشهود باشد. ما متخصصان ارتودنسی با روش هایی خاص به خوبی این فضا ها را میبندیم و مانع از ایجاد نویز در صدای شما میشویم.

آیا با اینویزلاین میتوان آواز خواند؟

اینوزیلاین ها یا (Invisalign) از محبوبترین دستگاه های ارتودنسی نامرئی هستند. این دستگاه ها با نام پلاک شفاف ارتودنسی نیز شناخته شده هستنند. و از انجایی که شفاف و همرنگ دندان هستند معمولا توسط بزرگسالان مورد استفاده قرار میگیرند.

برخلاف ارتودنسی ثابت با بریس های فلزی که میتوانند کمی روی صحبت کردن و آواز خواندن تاثیر بدی بگذارند، اما ما چنین چیزی را در خصوص ارتودنسی نامرئی با اینویزیلاین ها نداریم. لابد میپرسید چرا؟ چون حتی اگر نتوانید با اینویزیلاین ها با تمام پتانسیل آوایی خود آواز بخوانید میتوانید حین تمرین آن ها را برداید و بلافاصله بعد از تمام شدن آواز خواندن، دوباره آن را سرجای خود بگذارید.