ارتودنسی متحرک چیست؟ چرا به آن متحرک میگویند؟ چه مشکلاتی را حل میکند و برای چه دندان هایی مناسب است؟ مدت زمان آن چقدر است؟ چه تفاوتی با ارتودنسی ثابت دارد؟ آیا انجام این نوع ارتودنسی درد دارد؟ هزینه و قیمت ارتودنسی چقدر است؟ پاسخ به این سوالات و سوالات مشابه دیگر را در این مقاله جامع بخوانید

ارتودنسی متحرک چیست؟

به طور کلی می توان گفت که خود ارتودنسی یک شاخه تخصصی در رشته دندانپزشکی است. اقداماتی که در این شاخه انجام میشود شامل ارزیابی، تشخیص و اصلاح یا درمان مشکلات مختلف دندانی مانند کج و ناصاف بودن، شلوغی دندان ها، جلو بودن یکی از فک ها و …. است.

برای رفع یا کاهش برخی از این موارد، می توان به بیمار یک وسیله ثابت یا قابل جابجایی و متحرک داد. دستگاه های ثابت ارتودنسی برای اینکه بتوانند مشکل شما را حل کنند باید تا پایان دوره درمان به دندان های شما متصل باشند. به درمان با این دستگاه ها ارتودنسی ثابت میگویند. از طرف دیگر، دستگاه های متحرک متنوع هستند و میتوانند حین درمان از دندان و دهان شما خارج شده و باز مورد استفاده قرار بگیرند. به درمان با کمک دستگاه های متحرک نیز ارتودنسی متحرک گفته میشود.

ارتودنسی متحرک بهتر  است یا ارتودنسی ثابت؟

پاسخ به این سوال مستقیما به نوع بیمار، مشکل او  شدت مشکلش دارد. همانطور که گفتیم ارتودنسی ثابت میتواند مشکلات متوسط تا شدید و جدی را برطرف کند ولی ارتودنسی متحرک تنها میتواند مشکلات جزئی تا متوسط را حل کند. بنابراین بسته به مشکل شما، یک متخصص ارتودنسی خوب قادر است بهترین نوع درمان را برای شما مشخص کند.

آشنایی با انواع پلاک ارتودنسی متحرک

دستگاه های زیادی در دسته این ارتودنسی قرار دارند. ما در این مقاله به بررسی مهمترین و شناخته شده ترین آن ها خواهیم پرداخت.

اینویزیلاین ها

اینویزیلاین ها جدیدترین دستگاه های ارتودنسی متحرک هستند که میتوانند تعداد زیادی از مشکلات دندانها، از جمله وجود فاصله بین آن ها، کج بودن و یا روی هم خوابیدن دندان ها، عقب یا جلو بودن آن ها و برخی مشکلات دیگر که چندان شدید نیستند را حل کند. به استفاده از این دستگاه ها، ارتودنسی نامرئی نیز گفته میشود. برخلاف ارتودنسی ثابت که ما تنها از تعدادی دستگاه ثابت مثل بریس ارتودنسی ثابت و آن هم تا پایان دوره درمان برای اصلاح موقعیت دندان ها استفاده میکنیم، اگر بخواهیم دندان های مشکل دار شما را با کمک این نوع ارتودنسی متحرک اصلاح کنیم، باید از تعدادی اینویزیلاین استفاده کنیم.

ریتینر یا نگهدارنده ها

بعد از اتمام برنامه درمان ارتودنسی ثابت، هنوز هم شما نیاز به استفاده از تعدادی دستگاه دیگر دارید که ما به آن ها نگهدارنده یا ریتینر میگوییم. نگهدارنده از جمله مهمترین انواع پلاک ارتودنسی متحرک هستند. استفاده از این این دستگاه های متحرک بسیار مهم است. زیرا پس از اتمام برنامه درمانی دندان های شما را صاف نگه می دارند. و مانع از جابجایی مجدد ان ها میشود.

مزایا و محدودیت های ارتودنسی متحرک

وسایل ارتودنسی قابل جابجایی مزایای بسیاری دارند اما محدودیت هایی نیز دارند. از این وسایل برای اصلاح موارد خفیف مال اکلوژن ( نامرتبی دندان ها در فک ) استفاده می شود.

  • به طور کلی از ارتودنسی متحرک برای اصلاح مال اکلوژن خفیف استفاده می شود. آنها برای موارد شدید ایده آل نیستند زیرا به اندازه کافی نیرو ندارند تا با مال اکلوژن شدید مقابله کنند.
  • وسایل ارتودنسی قابل جابجایی اغلب برای چرخش تک دندان استفاده می شوند. و برای چرخش و تغییر موقعیت تعداد زیادی دندان مناسب نیستند.
  • آنها همچنین برای حرکت فک که به نیروی قابل توجه ای نیاز دارند موثر نیستند.

معایب ارتودنسی متحرک

  • بر روی گفتار تاثیر میگذارند
  • کشش بین میکسلی مشکل تر است
  • آنها برای حرکات متعدد ناکارآمد هستند
  • تحمل وسایل قابل جابجایی در فک پایین دشوارتر است
  • امکان همکاری نکردن بیمار در استفاده از پلاک های متحرک