بسیاری از مردم دندانپزشک و متخصص ارتودنسی با هم اشتباه می‌گیرند و گاهی اوقات نیز آن‌ها را یکی می‌دانند. اما این یک تصور اشتباه است. این دو حرفه شاید شباهت‌های زیادی به هم داشته باشند. اما با هم متفاوت هستند. ارتودنسی یک تخصص خاص در مراقب و درمان دندان است. این تخصص انواع خاصی از مشکلات و اختلالات دندان را درمان می‌کند. شما ممکن است هیچوقت نیاز نداشته باشید که یک متخصص ارتودنسی خوب را ببینید. با این حال اگر روزی به یک دکتر ارتودنسی خوب  در شهر خود نیاز پیدا کردید  ( مثلا بهترین متخصص ارتودنسی در کرج ) بهتر است اطلاعاتی درباره آن بدانید.

تفاوت بین دندان پزشک و متخصص ارتودنسی خوب دندان چیست؟

دندانپزشک دکتری است، که با تعدادی از اعضا بدن سروکار دارد. یک دندانپزشک بطور اختصاصی روی دهان، دندان، فک و  عصب‌های این نواحی تمرکز دارد. متخصص ارتودنسی خوب بصورت ویژه‌تر روی این فیلدها مانور می‌دهد. اولویت اول آن‌ها اصطلاح ناهمواری و ناصافی دندان‌ها است. به عبارت بهتری، هر دکتر ارتودنسی خوب یک دندانپزشک است درحالی که هر دندانپزشکی ارتودنتیست نیست.

بهترین متخصص ارتودنسی دندان چه کارهایی انجام می دهد؟

سعی و تلاش بهترین متخصص ارتودنسی دندان  رفع مشکلات دندان و دهان بیمار خود است. چند نمونه از کارهای عمومی دکتر ارتدونسی خوب به صورت زیر است:

  • بستن شکاف‌ها و فواصل گسترده بین دندان‌ها
  • هماهنگ کردن و هم‌راستا کردن دندان‌ها
  • صاف کردن دندان‌های کج شده
  • بهبود گفتار یا توانایی جویدن
  • تقویت سلامت دراز مدت لثه‌ها و دندان‌ها
  • جلوگیری از سایش بیش از حد، طولانی مدت و یا آسیب دیدن دندان

درمان ارتودنسی می‌تواند ظاهر دندان‌ها را بهبود بخشد. اما در بعضی موارد همچنین می‌تواند باعث بهبود عملکرد جویدن و گفتار و کمک به محافظت از دندان‌ها شود.

اقدامات تشخیصی انجام شده توسط بهترین متتخصص ارتودنسی دندان

متخصص ارتودنسی خوب وضعیت دندان‌های فرد را ارزیابی می‌کند و پیش بینی می‌کند که اگر درمان روی مشکلات صورت نگیرد وضعیت آینده دندان و مشکل به چه صورت خواهد شد. دکتر ارتودنسی جهت اطمینان از نوع مشکل و ناهماهنگی در دهان و دندان باید یکسری اقدامات انجام دهد. ارزیابی جهت تشخیص بهتر ناهماهنگی شامل موارد زیر خواهد بود:

  • گرفتن تاریخچه پزشکی کامل دندانپزشکی
  • انجام معاینه بالینی
  • گرفتن اشعه ایکس از دندان ها و فک ها
  • ساخت مدل های گچ دندان

در مرحله بعد بهترین دکتر ارتودنسی در مورد طرح درمان تصمیم خواهد گرفت.

دکتر ارتودنسی خوب چگونه شما را ویزیت میکند؟

ویزیت بهترین متخصص ارتودنسی در تهران  دقیقا مشابه ویزیت یک دندانپزشک معمولی است. قبل از هرچیزی بهترین و باتجربه‌ترین متخصص و دکتر  را پیدا می‌کنید. وقت مطب می‌گیرید. روز ویزیت روی صندلی انتظار می‌نشینید تا منشی اسم شما را صدا بزند.

اولین جایی که شما سر از آن در می‌آورید اتاق معاینه است. از آنجایی که شما از قبل به متخصص ارتودنسی ارجاع داده شده‌اید، میدانید که یک مشکل ساختاری در دندان‌های شما وجود دارد.

اووربیت یا آندربیت شایع‌ترین مشکلات در حوزه تخصص ارتودنسی هستند. مشکل هرچه که باشد متخصص آن را بررسی کرده و تشخیص می‌دهد. در نهایت بهترین راه حل ممکن برای حل مشکل شما را پیدا می‌کند. و در صورت تمایل شما، پروسه ارتودنسی شروع می‌شود.